Tworzywa sztuczne, potocznie określane jako plastiki lub masy plastyczne, to materiały, które składają się z polimerów syntetycznych, nie występujących w naturze, lub polimerów naturalnych poddanych odpowiednim modyfikacjom z wykorzystaniem takich modyfikatorów jak stabilizatory termiczne, środki uniepalniające, czy barwniki. Tworzywa sztuczne mogą przybierać różne kolory, mogą być przezroczyste lub całkowicie nieprzezroczyste, a ich niewielka gęstość sprawia, że są bardzo lekkie. Inne cechy, którymi możemy opisać tworzywa sztuczne to słaba przewodność cieplna i nieprzewodzenie prądu elektrycznego. Zastosowanie odpowiednich modyfikacji pozwala zmienić właściwości tworzyw sztucznych i uzyskać np. przewodność prądową. Tworzywa sztuczne nie ulegają korozji i łatwo poddają się obróbce. Łatwość ich przetwarzania sprawia, że cena wyrobu końcowego jest niska w relacji do wyrobów z drewna czy metalu.
Ze względu na walory użytkowe tworzywa sztuczne możemy podzielić na:
- Elastomery – podatne na ściskanie i rozciąganie ale powracające do pierwotnego kształtu, gdy ustaną siły wywołujące rozciągnięcie lub ściśnięcie. Dobra alternatywa dla kauczuku naturalnego.
- Plastomery – łatwo ulegające topieniu i rozpuszczaniu, zachowujące kształt po zastygnięciu, wykorzystywane np. do wylewania różnego rodzaju form i kształtów. Stosowane np. zamiast drewna i metalu.
- Duromery – twarde, o wysokiej odporności mechanicznej, niekiedy określane mianem sztucznych metali.
Wachlarz zastosowań tworzyw sztucznych jest bardzo szeroki. Od różnego rodzaju opakowań, jak chociażby butelki PET po elementy wyposażenia wnętrz.